اثرچیتوسان بر کاهش وزن و چربی های بدن

چیتوسان و کاهش وزن

چیتوسان یکی از موادی است که در ترکیب اکثر قرص‌ها و محلول‌های کاهش وزن یافت می‌شود.
در حال حاضر شواهد متناقضی در مورد اثر کیتوزان برای کاهش وزن وجود دارد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که ترکیب کیتوزان با یک رژیم غذایی محدود ازکالری ممکن است در کاهش وزن.موثرباشد درحالیکه  مصرف کیتوزان، بدون کاهش کالری، در از دست دادن وزن مفید نبوده است. برخی ادعا می کنندکه کیتوزان باعث از دست دادن وزن با سیفون کردن چربی از طریق روده هامی شود؛ اما تحقیقات این ادعا را پشتیبانی نمی کند. مطالعات نشان می دهد که کیتوزان مقدار چربی در اجابت مزاج. به میزان قابل توجهی افزایش  نمی دهدو
   
مطالعات بسیاری در مورد کیتوزان دارای معایب طراحی است و اما هنگامی که تنها  مطالعات بزرگتر و کیفیت بالاتر،تجزیه و تحلیل میشود ،اثر کیتوزان بر کاهش وزن تنها در حدود 0.5 کیلوگرم (حدود 1.1 پوند)  ویسته به زمانی که به مدت 1-6 ماه مصرف می شود حداقل است. در وا قعزمانی که این مکمل به همراه یک برنامه غذایی کامل و یک برنامه تمرینی مناسب همراه شود میتواند به عنوان یک چربی سوز، بسیار موثر واقع شود.البته شواهد بیشتری مورد نیاز است.

اثر  چیتوسان بر کلسترول

شواهد متناقضی در مورد اثر کیتوزان برای کاهش کلسترول وجود دارد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف کیتوزان به نظر نمی رسد که به میزان قابل توجهی کلسترول تام یا لیپوپروتئین با چگالی کم "بد" (LDL) در افراد مبتلا به کلسترول بالا را کاهش دهد . اما تحقیقات دیگر عکس انرا نشان می دهد . بر اساس تجزیه و تحلیل مطالعات انجام شده با استفاده از 1-4.5 گرم از کیتوسان در هر روز مدت طولانی از 4 هفته نشان می دهد که مصرف کیتوزان می تواند کلسترول تام در حدود 6 میلی گرم / دسی لیتر در بیماران با یا بدون کلسترول بالا را کاهش می دهد.
    اثر  چیتوسان بر
بیماری کرون :

ترکیب کیتوزان و اسید اسکوربیک ممکن است به بیماری کرون کمک کند. این ترکیب به نظر می رسد برای افزایش حذف چربی در مدفوع است، که ممکن است التهاب روده را کاهش دهد.

اثر  چیتوسان بر بیماران مبتلا به نارسایی کلیه

ردزیماران مبتلا به نارسایی کلیه با همودیالیز طولانی مدت کیتوزان کلسترول بالا را کاهش می دهد، وبه اصلاح کم خونی و بهبود قدرت بدنی، اشتها و خواب کمک ئی نماید

اثر  چیتوسان بر پوسیدگی دندان:

شواهدی وجود دارد که یک آدامس حاوی کیتوزان می توانید تعداد زیادی از باکتری های حفره زا در دهان نسبت به لثه دیگر کاهش وجود دارد. با این حال، هیچ شواهد قابل اعتماد است که این آدامس در واقع مانع از حفره وجود دارد.
   
شرایط دیگر.

اثرات جانبی
اگر چه بیان میشود مصرف کوتاه مدت (تا شش ماه) چیتوزان احتمالا برای اکثر مردم بی خطراست اما هنگامی که از راه دهان مصرف می شود، ممکن است باعث ناراحتی خفیف معده، یبوست، یا گاز شود.

استفاده از مواد حاوی چیتوسان میتواند تاثیرات مثبتی را برروی باکتری‌های مفید(فلور طبیعی) روده داشته باشد اما بعید نیست استفاده طولانی مدت از این مواد موجب بروز ضرر و زیان‌هایی نیز گردد. به همین جهت به افراد دچار سوء جذب روده‌ای توصیه می‌شود از مکمل‌ها و قرص‌های حاوی چیتوسان استفاده نکنند.همچنین تحقیقاتی که در مورد حیوانات انجام شدنشان میدهد که استفاده از این ماده غذایی میتواند موجب جلوگیری از جذب مواد معدنی شود. همچنین از آنجایی که استفاده از این ماده غذایی از جذب چربی ها جلوگیری میکند لذا مصرف قرص های حاوی چیتوسان می‌تواند در دراز مدت موجب کاهش میزان ذخیره و یا کمبود ویتامین‌های محلول در چربی شود.

تداخل دارویی چیتوسان
چیتوسان با وارفارین تداخل دا رد.در مورد تداخل دارویی چیتوسان وارفارین خون نازکتر است. برخی از نگرانی که مصرف کیتوزان ممکن است اثر ضئ انعقادی خون  وارفارین (کومادین) را افزایش می دهد .مصرف کیتوزان با وارفارین (کومادین) می تواند شانس کبودی یا خونریزی را افزایش می دهد. اگر وارفارین دریافت می کنید، از مصرف چیتوزان اجتناب نمایید.

دوز مصرف دارو:

دوز مصرف برای کاهش کلسترول بالا و بهبود کم خونی، قدرت بدنی، اشتها و خواب در افراد مبتلا به نارسایی کلیه که تحت درمان با همودیالیز: 1.35 گرم از چیتوزان سه بار در روز است. تحقیقات کلینیکی نشان داده است که در صورت مصرف این مکمل با ویتامین c اثرات آن تقریبا تا ۲ برابر افزایش می یابد.

توصیه ها:

  • حتما قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت نمایید. ( به ویژه خانم های باردار و شیرده)
  • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
  • پیش از مصرف دارو اطمینان حاصل کنید که نسبت به مصرف مواد دریایی و سخت پوستان حساسیت نداشته باشید.
  • اگر وارفارین دریافت می کنید، از مصرف چیتوزان اجتناب نمایید.
  • بارداری و شیردهی:  به اندازه کافی در مورد استفاده از کیتوزان در دوران بارداری و شیردهی شناخته نشده است..

  • آلرژی: افراد مبتلا به آلرژی به صدف نیز ممکن است به کیتوزان حساسیت داشته باشند. با این حال، افرادی که به صدف حساسیت دارند به گوشت، پوسته آلرژی هستند. بنابراین برخی از کارشناسان بر این باورند که کیتوزان ممکن است برای افراد مبتلا به آلرژی صدفمشکل ساز باشد.

/ 0 نظر / 23 بازدید